Blog

2020’De SEO’yu Bekleyen Potansiyel Değişiklikler!

2020’De SEO’yu Bekleyen Potansiyel Değişiklikler!

2020 yılında SEO’yu etkileyebilecek gelişmeleri sizin için inceledik.
SEO gelişmeye, güncellenmeye ve daha kullanıcı odaklı olmaya devam ediyor. 2020’de de SEO dünyasını birçok potansiyel değişiklik bekliyor.

OTORİTE ÖNEM KAZANIYOR

Google artık sıralamalarda otorite ve uzmanlığa göre de değerlendirme yapıyor yani içerik kadar içeriği kimin yayınladığı da dikkate alınıyor. Örneğin daha iyi satranç oynamak için ipuçları veren bir içerik oluşturduğunuzu varsayalım. Satrançta dereceleri olan, tanınan birinin yazmış olduğu içerik rekabete avantajla başlayacaktır.

Bu durum sadece linklerin değil otoritenin ve geri bildirimlerin de SEO’ya etkisini gösteriyor. Örneğin markanızla veya markanızın sunduğu ürünlerle ilgili şikayet sitelerinde çokça olumsuz yorum var ise bu durum sıralamanızı etkileyebilir. Pozitif kullanıcı yorumları, halka ilişkiler çalışmaları da dolaylı da olsa sıralamalarınızı olumlu anlamda etkileyebilir.

ARAMA SONUÇLARINDAN GELEN TIKLAMALAR AZALABİLİR

Birçok sorgu, soru için arama sonuçlarında hiçbir tıklama yapmadan cevaba ulaşmak mümkün. Örneğin bir futbol maçının sonucunu arama yaptığınızda karşılaşmanın sonucunu hiçbir linke tıklamadan görebiliyor ve hiçbir linke tıklamadan aramanızı sonlandırabiliyorsunuz. Yani bir anahtar kelimede ne kadar yüksek sıralamaya sahip olursanız olun az tıklama alabilirsiniz.

Bu durum elbette “SEO’nun sonu” gibi bir anlama gelmiyor. Artık SEO stratejilerini bu gerçeğe göre revize etmek, uyumlu hale getirmek gerekiyor. Bir konuda araştırma yaptığınızda sorunuzun cevabını arama sonuçlarının en üstünde işaretlenmiş bir alanda bulabiliyorsunuz. Doğru optimizasyonları yaparak Google’ın kullanıcı sorularına cevap olarak göstereceği alanda sizin içeriğinizin tercih edilme şansını arttırabilirsiniz.

MOBİLİN ÖNEMİ ARTARAK DEVAM EDİYOR

2020’de de web sitelerinin mobil uyumlu olması son derece önemli. Daha iyi sıralamalar için mobil uyumluluğa ek olarak mobil site için özel değişiklikler de gerekebiliyor. Sitenin mobil cihazlarda sorunsuz açılmasına ek olarak mobil cihaz kullanıcılarının ihtiyaç duyabileceği özellikleri düşünmek de faydalı olacaktır. Örneğin kullanıcının kolayca telefonla arama yapmasını sağlayacak butonlar, konum izini isteyerek en yakın mağazayı bulma özelliği gibi özellikler kullanıcı deneyimine katkı sağlayabilir.

KALİTELİ İÇERİK 2020’de de ÖNEMİNİ KORUYOR

SEO için içerik son derece önemli fakat burada içeriğin kalitesinin belirleyici olduğu unutulmamalıdır. Google daha kaliteli sonuçlar sunabilmek için kendini sürekli geliştiriyor ve dolayısıyla da içerikleri daha iyi anlıyor ve sıralıyor. Bu nedenle iyi sıralama elde etmek isteyen bir içeriğin rekabet ettiği içeriklerden daha iyi (anlatım, detay, sağladığı bilgiler vb.) olması gerekiyor.

SESLİ ARAMALAR ÖNEM KAZANIYOR

Sesli arama giderek popülerleşmeye başlıyor. Kullanıcı sorularının cevabının sizin web sitenizden seçilmesi son derece önemli. Bu olasılığı arttırmak için site hızınızın son derece iyi olması gerekiyor. Bunun yanı sıra içeriğinizde soru ve cevapların bulunması da avantaj sağlayacaktır.

KULLANICI DENEYİMİ 2020’de SIRALAMALARI ETKİLEYECEK

Arama motorları kullanıcılarına en iyi sonucu sağlamaya çalışıyor. Sıralamalar belirlenirken web sitelerinin sağladığı kullanıcı deneyimi de dikkate alınıyor. Örneğin bir web sitesi kullanıcının sorusunun cevabını içeriyorsa fakat tasarımı çok kötü olduğu için kullanıcı siteden çıkıp arama sonuçlarına geri dönerse ve cevabını başka sitelerde ararsa bu durum web sitesi ile ilgili olumsuz geri bildirim olarak değerlendirilir. Özetle arama motorları yapay zeka ile kullanıcıların bir içerikten memnun kalıp kalmadığını tahmin edebiliyor.

2020’de de web sitelerinin kullanıcı odaklı olması, kullanıcılarının arama sonuçları ulaştıkları sitede aradıklarını bulması gerekiyor.

İÇERİK TÜRLERİ ÇEŞİTLENECEK

Teknolojinin gelişimi kullanıcılarının içerik tüketimi alışkanlıklarını da değiştiriyor. İnternetin hızlanması video ve sesli içeriklerin de kolayca tüketilebilmesini sağlıyor. Sadece metin değil podcast, video içeriklerin oluşturulması da hedef kitlenin ilgisini çekebilir. 2020’de bu içerik türlerinde de artış olması son derece muhtemel görünüyor.

Sonuç olarak; SEO değişmeye ve gelişmeye devam ediyor. 2020’de de bu değişim devam edecek. SEO hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçin

Son Bir Adım Kaldı!

Formu göndermeden önce aşağıdaki kutucuğu işaretleyip Onayla düğmesine tıklar mısınız? Böylece sizin bir bot olmadığınızı anlayabiliriz. Teşekkürler.