Blog

Duyarlı Arama Ağı Reklamları Nedir?

Duyarlı Arama Ağı Reklamları Nedir?

Google; şu anda beta aşamasında bulunan “Duyarlı Arama Ağı Reklamları” ile reklam verenlere kendilerini ifade edebilmeleri için yeni alanlar sunuyor. Duyarlı Arama Ağı Reklamları ile tek reklamda 15 adede kadar başlık oluşturulabiliyor ve 4 tane açıklama eklenebiliyor. 

 Önemli: 

  1. Duyarlı arama ağı reklamları şu an beta aşamasında olduğu için reklam performansını sürekli takip etmek, karşılaştırmak gerekiyor. 
  2. Duyarlı arama ağı reklamı bulunan her reklam grubuna en az 2 adet genişletmiş metin reklam eklenmesi öneriliyor. 
  3. Branding (Marka) kampanyaları için duyarlı arama ağı reklamları önerilmiyor. Buna gerekçe olarak bu kampanya türüne gelen arama terimlerinin çok çeşitli olmaması gösteriliyor. 
  4. Reklam ögelerinin içeriği ve değişik kombinasyonlarla oluşturulmuş hali Google reklam politikalarını ihlal etmemeli. 

Duyarlı Arama Ağı Reklamlarının Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

 Diğer reklam türlerinde olduğu gibi arama ağı reklamlarında da sürekli test yapmak, ilgi çekici içerikler kullanmak önemli. Duyarlı arama ağı reklamları bu aşamaları otomatikleştirerek önemli bir avantaj sağlıyor.  

Daha Fazla Metin Ekleyin

 Duyarlı arama ağı reklamlarında 15 adede kadar başlık ve 4 tane açıklama eklenebiliyor. Bu alanlarda, sunulan ürün ve hizmetlerin farklı özelliklerinden bahsedilebilir.  

Optimizasyon Sürecini Otomatikleştirin

Duyarlı arama ağı reklamlarında; eklenen başlık ve açıklamalar Google tarafından çeşitli kombinasyonlarla test edilir ve oluşan metinler performanslarına göre gösterilir. Reklamınızı oluşturduktan bir süre sonra hangi kombinasyonların oluştuğunu ve performanslarını “Kombinasyonlar” sekmesinden kontrol edebilirsiniz. 


Daha İlgili Reklam Metinleri ile Tıklama Oranını Arttırın 

Duyarlı arama ağı reklamları makine öğrenimi teknolojisi ile kullanıcılara en ilgili reklam metinlerini gösterir. Çok basit ve temel bir örnek olarak; mobil cihazlardan arama yapan kullanıcılar “Bizi Arayın” veya “Mağaza Bul” ifadelerinin yer aldığı başlıkların bulunduğu kombinasyonları tercih ediyor olabilir. Yeni bir kullanıcı mobil cihazından reklamımızı tetikleyecek bir arama yaptığında sağladığımız 15 başlık içinden “Bizi Arayın” veya “Mağaza Bul” başlığının sistem tarafından tercih edilmesi oldukça muhtemeldir. Bu sayede kullanıcılara daha ilgili ve isabetli reklam metinleri gösterilir. 

Duyarlı Arama Ağı Reklamları Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Duyarlı arama ağı reklamları iyi performansa sahip reklamlar oluşturmak için büyük bir potansiyel taşısa da reklam metni oluştururken bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. 

Çoğu Reklam Veren İçin “Sabitleme” Önerilmiyor

Duyarlı arama ağı reklamları yazarken; başlık, açıklama gibi ögeleri sabitleyebiliyorsunuz. Başka bir deyişle bu ögeyi her zaman 1. konumda (başlık alanında) göster diye ayarlama yapmış oluyorsunuz. Tanımlanan bu kurallar sistemin istediği gibi optimizasyon yapmasını engelleyebiliyor. Birçok reklam veren için sabitleme özelliğinin kullanılmaması tavsiye ediliyor. 

Farklı Cihazları Düşünün 

Reklam metinlerinizi oluştururken farklı cihazları göz önünde bulundurun. Özellikle mobil cihazları düşünerek kısa başlıklar oluşturabilirsiniz. Bu sayede sisteme mobil cihazlarda da yüksek performans sağlayan reklamlar üretebilmesi için kaynak sağlarsınız. 

Farklı Başlıklar Oluşturun

 Oluşturulan tüm başlıkların birbirine benzer olması durumunda yapılan çalışma anlamlı olmayacaktır. Reklamın bağlamından alakasız olmamak kaydı ile ürünün veya sunulan hizmetin farklı özelliklerine vurgu yapılabilir. Bu sayede en çok hangi ögenin dikkat çektiği öğrenilebilir. 

Anahtar Kelimelerinizi Göz Önünde Bulundurun

Tıpkı diğer metin reklamlarda olduğu gibi; duyarlı arama ağı reklamlarının da reklam grubunda yer alan anahtar kelimelerle ilgili olması gerekiyor. 

Özetle;  Duyarlı arama ağı reklamları mantık olarak son derece faydalı görünüyor. Bu reklam türünün; daha fazla metin oluşturmaya olanak tanıması, test sürecini otomatikleştirmesi, makine öğrenimi teknolojisinden faydalanarak reklamları özelleştirmesi gibi kriterler düşünüldüğünde verimli reklamlar oluşturmak için etkili bir seçenek olarak görülüyor. Bunlara ek olarak, duyarlı arama ağı reklam türünün beta aşamasında olduğunun da unutulmaması gerekiyor. İlgili reklam türü kullanıcı geri bildirimleri ile daha da gelişecektir.

Son Bir Adım Kaldı!

Formu göndermeden önce aşağıdaki kutucuğu işaretleyip Onayla düğmesine tıklar mısınız? Böylece sizin bir bot olmadığınızı anlayabiliriz. Teşekkürler.