Blog

E-Ticaret Sitelerinde Dönüşümü Arttırmanın 20 Yolu

E-Ticaret Sitelerinde Dönüşümü Arttırmanın 20 Yolu

E-Ticaret siteleri için en önemli başarı metriklerinden biri de dönüşüm (satış) olarak kabul edilmektedir. E-Ticaret sitelerinde satışları, ortalama sepet tutarını arttırabilecek önerileri derledik. 

1-) Ürün Görseli ve Açıklamaları Önemli 

Siteye yüklediğiniz ürünlere özen göstermelisiniz. Yüklediğinizin ürünün görseli, ürün görselinin kalitesi, açıklama kısmı satışın artmasına yardımcı unsurlardır. Yetersiz, eksik veya kopya ürün açıklamalarından kaçınılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da ürün görselinin gerçekten gönderdiğiniz üründen farklı olmamasıdır. En ufak bir farklılık dahi müşterinin hayal kırıklığına uğramasına, iade sürecini başlatmasına neden olabilir. 

2-) Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Yapılmalısınız 

Profesyonel ve doğru SEO çalışmaları uzun vadede reklam giderlerinizi azaltacaktır. Sitenizin arama motorlarında görünür olması kullanıcılara da güven verecektir. 
E-ticaret siteleri kısa süre içinde satışa ihtiyaç duydukları için SEO çalışmalarını erteleyebilmektedir. Bunu önlemek için çok yoğun olmasa da süreklilik arz eden bir SEO planı uygulanmalıdır. Bu konuda uzman bir ajanstan destek alınması da faydalı olacaktır. 

3-) E-mail pazarlamasından faydalanın 

E-posta pazarlaması ile mevcut kullanıcılarınıza farklı ürün ve kampanyalarınızı tanıtabilirsiniz. E-posta pazarlamasında özellikle dikkat etmeniz gereken 2 nokta mevcut. E-posta pazarlaması yapabilmek için; e-posta göndereceğiniz kişilerin mutlaka rızası ve izni olmalı, ilgili yasalara uyulmalıdır. E-posta pazarlamasında başarılı olabilmek içinse kullanıcılara gerçekten avantajlı teklifler sunulmalıdır. Eğer bu şekilde bir kampanya yoksa e-posta gönderimi ertelenebilir. Bu şekilde hem kampanyalarınızdan daha fazla verim alacak hem de kullanıcılarınızın güvenini kazanacaksınız. 

4-) Sosyal Medya Çalışması Yapılmalısınız 

Birçok kullanıcı interneti sosyal medya olarak görüyor ve zamanının büyük kısmını bu platformlardan ayrılmadan geçiriyor. Markanın sosyal medyadaki varlığı hem kullanıcılar hem de arama motorları tarafından bir güven ölçütü olarak değerlendiriliyor.  

Sosyal medyada daha fazla kişiye erişmek için sosyal medya reklamlarından da faydalanabilirsiniz.  

5-) E-ticaret Siteniz Güven Vermeli 

Bir kullanıcının web sitenizden alışveriş yapabilmesi için sitenize güven duyması gerekmektedir. Özellikle online ödeme yapılıyor ise ve ürün fiyatı yüksekse güven kavramı daha da önem kazanmaktadır. 

Sitenin tasarım ve düzeni bu aşamada son derece önemlidir. Görsellerin kalitesi, teknik bir sorun olmaması, gerekli sertifikaların bulunması, kullanıcı yorumları, iletişim bilgilerinin açık şekilde paylaşılmış olması güven verici unsurlardandır. 

6-) Sadakat programı (üyelik/puan toplama) oluşturun 

Sadakat programları ile müşterilerinizin e-ticaret sitenizden düzenli alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Belirlediğiniz programa katılan kullanıcılara özel indirimler veya avantajlar sunarak katılımı arttırabilirsiniz. 

7-) Yorumlara Teşvik Edin 

Müşteri yorumları hem kullanıcılarınız hem de arama motorları için önemlidir. Sitenizin yapısını yorumlara teşvik edecek şekilde düzenleyerek (örneğin yorum yap butonunu daha dikkat çekici kullanarak) veya yorum yapan kullanıcıları ödüllendirerek yorum sayınızı arttırabilirsiniz.  

8 -) Satın alma işlemini basitleştirin 

Satın alma işleminde adımlar uzadıkça, müşteriniz satın alma işleminden vazgeçebilir. Bu da e-ticaret siteleri için büyük bir kayıptır. Satın alma aşamaları olabildiğince pratik ve kullanışlı olmalıdır. Satın alma sekmelerinde kullanıcıların hangi adımda siteyi terk ettiği de incelenmelidir. Örneğin kargo ücretinin göründüğü kısımda alışverişten vazgeçiliyorsa kargo ücretinin alışverişlerinizi olumsuz yönde etkilediği varsayılabilir. 

9-) Sahip olduğunuz platformlardaki soruları yanıtlayın 

Müşterileriniz bir ürünü satın alırken sadece e-ticaret sitenize bakmayabilir. Diğer platformlardaki hesaplarınızı da inceleyebilirler. Bu durumda sorulan sorulara yanıt vermeniz ilgilenen bir firma olduğunuzu gösterecektir. 

10-) Influencerlara tanıtım için hediye ürün gönderin 

Pazarlama stratejiniz dahilinde Influencer’larla iletişime geçerek tanıtım yapabilirsiniz. 

11-) Mümkünse Ürünlerinizi Hızlı Kargolayın 

Mümkünse ürünlerinizin kargoya teslimini en kısa sürede gerçekleştirin ve böyle bir avantajınız var ise mutlaka belirtin. Tedarik bekliyorsanız otomasyon yazılımları ile bu aşamaları kullanıcınız ile şeffaf şekilde paylaşın. Bu sayede kullanıcı siparişinin hangi aşamada olduğunu takip edebilecektir. 

12-) Mümkünse kendi kargo kutunuz olsun 

Reklamlarınız ve web sitenizin tasarımı ile sağladığınız başarılı kullanıcı deneyimini ürün ambalajı ile de sürdürmelisiniz. Kendi logonuzun ve iletişim bilgilerinizin yer aldığı bir kutu kullanmanız avantaj sağlayacaktır. 

13-) Aciliyet Duygusundan Yararlanın 

İnternet, kullanıcılara çok sayıda seçenek sunuyor. Doğal olarak karar verme süreci de uzayabiliyor. Kısa süreli, geri sayımlı kampanyalar oluşturarak potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz. 

14-) Benzer Ürünleri Önerin 

Kullanıcılara alışveriş sırasında ihtiyacı olabilecekleri diğer ürünleri de önererek ortalama sepet tutarınızı arttırabilirsiniz. Özellikle belli fiyattan sonra kargonun ücretsiz olması uygulamanız var ise kullanıcılar kargo ücreti ödemektense bir ürün daha sepetlerine eklemeyi tercih edebilir. 

15-) Ödeme Yöntemleri Çeşitlendirilmeli 

Ödeme yöntemlerinizin fazla olması kullanıcılarına kolaylık sağlayacak ve güven verecektir. Ödeme seçeneklerinizin firmanıza maliyetleri (örneğin sanal pos komisyon oranları veya kapıda ödeme hizmeti için kargo firmasının aldığı fark) ise değişiklik gösterebilir. Sizin için daha az maliyetli ödeme seçeneklerini tercih eden kullanıcılar için indirimler tanımlayabilirsiniz. Örneğin birçok firma havale indirimi kampanyası düzenlemektedir. 

16-) Mobil Uyumlu Olun 

Tüm web siteleri gibi e-ticaret sitelerinin de mobil cihazlarda sorunsuz çalışması son derece önemlidir. Eğer mobil uygulamanız mevcut ise sitenizin mobil versiyonunda uygulamanızın tanıtımını etkili şekilde yapabilirsiniz. 

17-) Blog oluşturun 

Aktif ve kaliteli içeriğe sahip bir blogunuzun olması kullanıcılarınızın dikkatini çekecektir. Blogunuz SEO çalışmalarınıza da önemli katkı sağlayacaktır. Bulunduğunuz sektör ile ilgili içeriklere ek olarak detaylı ürün tanıtımları, güncel kampanyalar, sitedeki yenilikler gibi başlıklar da blogunuzda yer alabilir. 

18-) Sepette Bırakılan Ürünleri Hatırlatın 

Birçok kullanıcı alışverişini yarım bırakabiliyor. Ürünlerini sepette bırakan kullanıcılar satışlarınızı arttırmanız açısından büyük önem taşıyor. Google Ads’teki Akıllı Alışveriş kampanyaları bu tanıma uyan kullanıcıları otomatik olarak tespit ederek ürün bazlı reklam gösterimi yapıyor ve siteye tekrar dönmelerini sağlıyor. 

19-) Web sitenizin hızını arttırın 

Web sitenizin yavaş olması müşterilerinizi kaçırmanıza sebep olacaktır. Sitenizin geç açılması veya işlem süresinin uzun olması müşterilerin alışveriş yapmadan siteden çıkmasına neden olacaktır. 

20-) Canlı Sohbet Desteği Ekleyin 

Müşterilerinizin her an size ulaşabilmesi size olan güvenini arttıracaktır. Canlı sohbet desteğiyle sormak istediği sorulara cevap alabileceğini bilmesi sizi tercih etmesine katkıda bulunacaktır. 

Son Bir Adım Kaldı!

Formu göndermeden önce aşağıdaki kutucuğu işaretleyip Onayla düğmesine tıklar mısınız? Böylece sizin bir bot olmadığınızı anlayabiliriz. Teşekkürler.