Blog

En Etkili Reklam Çalışmaları

En Etkili Reklam Çalışmaları

u zamana kadar bir sürü reklam filmi izlemiş ve çok etkilenmiş olabilirsiniz. Peki en çok ses getiren ve birçok insanı etkilemeyi başarmış reklamların neler olduğunu hiç merak ettiniz mi?  

En etkili reklam filmlerinden bahsedecekken ilk reklam filminden bahsetmemek olmaz. Tarihteki ilk reklam filmi bir saat reklamıdır. Bulova reklam filmini yayınlayan, New York’ta kurulmuş olan bir saat ve mücevher şirketidir. 

İlk reklam 6 Kasım 1941 yılında ABD’de NBC kanalında yayınlanmıştır. Beysbol maçının devre arasında yayınlanan reklam 10 saniye sürmüştür. 

Reklam filminde tüm Amerika eyaletlerini gösteren bir harita üzerine yerleştirilmiş bir Bulova saati gösterilmektedir. Slogan olarak ise America runs on Bulova time’ seçilmiştir. 

https://youtu.be/EeZryTvQOSw Bu bağlantıya tıklayarak reklam filmini izleyebilirsiniz. 

 
Etkileyici reklam örneklerine göz atalım; 

 Apple Macintosh 1984 

Steve Jobs, 1983 yılında Chiat/Day ajansı ile yeni Macintosh kampanyası için anlaştı. Reklam filmi için Ridley Scott ile anlaşılıp reklam filminde Georger Orwell’ın 1984 kitabı konu alındı.  Bu reklamda amaçlanan ise Big Blue (IBM), Big Brother rolünde olacak ve Macintosh’un ise Big Blue’nun egemen oluşuna son vermesi gösterilecekti. 

Reklam filmi ilk olarak fokus grubuna izlettirildi. Hazırlanan reklam filmi 43 puanlık testten yalnızca 5 puan alabildi. Aynı zamanda Apple yönetim kurulu yapılan test sonuçlarını bilmemesine rağmen reklamı hiç beğenmedi ve iptal olmasını istediler. Steve Jobs ise reklama bayılmıştı. Diğer reklamlardan farklı olduğunu düşünüyordu. 

Reklam filmi ilk olarak satıştan iki gün önce 22 Ocak 1984 günü yayınlandı. ABD’nin en çok izleneceği tahmin edilen Amerikan Futbol Ligi’nin final maçı üçüncü çeyreğinde yalnızca 1 kere ve 1 dakika yayınlandı. Amerikan Futbol Ligi’nin final maçının seçilmesindeki amaç ise Amerika’da erkek nüfusun büyük bölümünün (Bilgisayarın en önemli satın alıcılarının) bu maçı seyretmesi bekleniyordu. 

Hazırlanan 1 dakikalık reklamda Macintosh ait hiçbir görsel gösterilmedi. Sadece sarı saçlı bir kadın düşünce polislerinden kaçıp, elindeki çekici, ekranda konuşma yapan Big Brother’a (Big Blue) fırlatıyor. Ve siyah bir ekran belirip ardında ekranda şu yazı beliriyor:  

Apple Computer 24 Ocak’ta Macintosh’u tanıtacak. Ve 1984’ün neden “1984” gibi olmayacağını göreceksiniz. 

Reklam izleyen herkesin beğenisi topladı. Ve o zamana ait en yüksek izlenme oranını elde etti. Toplamda 35 ulusal ve uluslararası ödül kazandı. 

https://youtu.be/0Pg2WvNINFE Bu bağlantıya tıklayarak reklam filmini izleyebilirsiniz. 

 Volkswagen –Think Small  

Volkswagen Think Small kampanyasından önce ilk olarak Volkswagen’in hikayesini anlatarak başlayalım. 

Herkes Alman otomobil sahibi olsun diye rahat, ucuz ve kaliteli bir otomobil üretmek istediler. Ve bu otomobilin çalışmalarına 1931 yılında başlandı. Bu otomobil için Ferdinand Porsche işin başına getirildi. Hitler, istediği şekilde bir otomobil olmasını istediği için sadece tasarımla ilgilenmeyip eskiz çizimlerine de katkıda bulundu. Üzerinde yapılan çalışmalar 6-7 yılı bulduktan sonra ilk olarak otomobil 26 Mayıs 1938’de “halkın otomobili” şeklinde halka sunuldu. 

Volkswagen 1938 yılında üretime başlamasına rağmen 2. Dünya Savaşı sebebiyle üretim oldukça yavaşladı. Çünkü savaş sebebiyle Almanya, savunma ve savaş sanayisine kaymıştı. Almanya’nın savaşı kaybetmesiyle birlikte Volkswagen fabrikası da sırayla Amerika ve İngiltere’nin himayesi altına girdi. 

1948 yılında ise Heinz Nordhoff Volkswagen’in başına geçmesiyle birlikte üretime tekrardan başlandı ve Volkswagen markası Almanya’da git gide büyüyordu. Volkswagen sadece Almanya’da değil Amerika’da Max Hoffman distribütörlüğünde satışa sunulmaya başlandı. Fakat beklenen etkiyi yaratamadılar ve satışları oldukça düşüktü. 

Volkswagen’i Amerika’ya tanıtmak için “Think Small” kampanyasını harekete geçirdiler. Amerikalılara bir Alman arabasını satın almaya ikna etmek oldukça zordu. Pahalı ve yüksek silindir tarzında araba seven Amerikalılara küçük bir araba satmaya çalışacaklardı.  

Think Small kampanyası ile Amerikalıların park sorununa, benzin tüketimine değinerek sade, yaratıcı ve esprili bir dille bu kampanyayı yayınladılar. Bu reklam sayesinde birçok Amerikalı artık Volkswagen kullanmaya başladı.  Amerika’da satışlarını arttırarak büyük bir yükselişe geçtiler. 

“Think small.” kampanyası  Advertising Age gibi birçok reklam otoritesi tarafından dünyanın en iyi reklam kampanyası seçildi. 

Reklamı izlemek için bağlantıyı tıklayabilirsiniz: https://youtu.be/UUlZmZ_sd_E

De beersDiamond Forever 

Pırlantanın bu kadar önemli olmadığı bir dönemde bu alanda bir reklam çalışması yapmak oldukça zordu. Ekonomik Kriz sebebiyle de o dönemde pırlanta satışlarında düşüş yaşanıyordu. 1938 yılında ise De Beers, reklam ajansıyla görüşerek ABD’de pırlanta satışlarını arttırmak istediğini belirterek, farklı kampanyalar düzenlemek istediklerini dile getirdi. Bunun üzerine ajans tüketici davranışlarıyla ilgili araştırmalara girdi. Kadınlara göre pırlantalar ultra zenginlere ait bir aksesuardı. Aynı zamanda pırlantanın bir gereksinim olmadığını ve onun yerine ihtiyaçlarını karşılamaları gerektiğini düşünüyorlardı.  

Ajans bunun üzerine pırlantaya karşı duygusal çağrışımlar yükleyerek aşkın ve bağlılığın sembolü haline getirerek insanları etkilemek istediler. Öyle bir duruma gelinecekti ki evlenme teklifi etmek isteyen herkes bunu bir pırlanta yüzükle gerçekleştirecekti. Yapılan reklam çalışmalarında hiçbir şekilde ürüne dair bir görsel bulunmamaktadır. Slogan olarak ‘Pırlanta Sonsuzluktur’ kullanılarak insanlara ürün veya marka değil, o ürünün vaat ettiği duygular pazarlandı. 

Yapılan reklam çalışmaları, Hollywood aktrislerinin pırlanta takması, gazetelerde yer alması sayesinde pırlanta satışlarında artış gösterdi.  

Reklam ajansının hedeflemiş olduğu reklam çalışması başarılı ile sonuçlandı. Reklam filminden sonra yapılan bir sonraki araştırmada artık pırlanta yüzüğü olmayan bir kadını nişanlanmış saymadıkları söyleniyordu.  

https://youtu.be/8pU6WQXkiOU Bu bağlantıya tıklayarak De Beers markasının ‘’Pırlanta Sonsuzluktur’’ Sloganıyla çıkardığı reklam kampanyalarından birini izleyebilirsiniz. 

 Old Spice-  Deodorant Reklamı 

      Procter & Gamble’ın deodorant markası olan Old Spice, internet üzerinde viral reklamlarıyla adından sık sık söz ettiriyor. Wieden – Kennedy Sao Paulo tarafından yaratılan bu reklam filmi, Brezilya televizyon kanalı Woohoo’da toplam 14 saat boyunca yayında kaldı. 14 saatlik reklamın içerisinde  Old Spice “Durascent” adını verdiği teknolojiyi tanıtmış oldu.  

     Old Spice’in televizyon reklamı, Smokehouse Brisket sandviçini tanıtmak için 2014 yılında 13 saat 5 dakika 11 saniye süren bir reklam üreten, önceki rekor sahibi Arbys’i geçerek Televizyon tarihinde kayıt altına alınmış en uzun reklam filmi olarak Guinness Rekorlar kitabında yerini almayı başarmıştır.  

     Reklamın başlangıç sahnesinde seyirciler ekranda beliren şu yazı ile uyarılır. “Bilinçli olarak izleyin. Bu reklam, Old Spice’ın yeni, inanılmaz kokusu kadar devam eder.” Reklam filminde Old Spice ürünlerinin diğer deodorantlara kıyasla daha kalıcı oluşu ön plana çıkartılmıştır. Reklamın uzunluğu ve deodorantın kalıcılığı doğru orantıyla izleyiciye aktarılmıştır. Reklam filmi birbirine kanca atan, bir dizi  hızlı kesim ile birlikte düzenlenen yüzlerce kısa klibe sahiptir. Reklam içinde reklam yer almaktadır.  

Reklam filmi için özel olarak oluşturulan site  ile birlikte Sonsuz Reklam Döngüsünün kalıcılığı internet üzerinde sabitlenmiş oldu. ocomercialinfinito.com.br bağlantıya tıklayarak siteyi ziyaret etmek mümkün. 

https://youtu.be/ufkOv-yed_A  bu bağlantıya tıklayarak reklam filmini izleyebilirsiniz.

Son Bir Adım Kaldı!

Formu göndermeden önce aşağıdaki kutucuğu işaretleyip Onayla düğmesine tıklar mısınız? Böylece sizin bir bot olmadığınızı anlayabiliriz. Teşekkürler.