Blog

Google Ads Arama Ağı Reklamları Için 10 İpucu

Google Ads Arama Ağı Reklamları Için 10 İpucu

Arama ağı kampanyaları; Google Ads’te en sık kullanılan kampanya türleri arasında yer alıyor. Arama ağı kampanyalarını optimize etmek reklamlardan elde ettiğiniz başarıyı ciddi anlamda etkileyebilir. Arama ağı kampanyalarınızı optimize etmek için aşağıdaki ipuçların inceleyin;

Negatif Anahtar Kelimeleri Unutmayın

Anahtar kelimelerinizi iyi seçseniz de ilgisiz aramalarda görünme olasılığınız her zaman mevcut. Bunun temel nedeni ise; kullanıcıların yapabileceği tüm aramaları tahmin etmenizin pratikte imkansız olmasıdır. Arama terimleri raporunuzu düzenli olarak inceleyerek ilgisiz anahtar kelimeleri engelleyebilirsiniz. Bu işlem uzun vadede ciddi bir bütçe tasarrufu sağlayacaktır.

Eşleme Türlerine Dikkat Edin

Arama ağı kampanyalarında anahtar kelime seçimi kadar eşleme türü seçimi de belirleyici olmaktadır. Sektöre, ürünün türüne, bütçeye ve oluşturulan kampanya stratejisine göre tercih edilebilecek eşleme türleri değişiklik gösterecektir. Arama terimleri raporları incelenerek eşleme türlerinde revizeye gidilip gidilmeyeceğine karar verilebilir. Örneğin çok fazla alakasız arama terimi geliyorsa daha katı (tam eşleme) eşleme türleri tercih edilebilir.

Reklam Metinlerinizi Optimize Edin

Reklam metinlerinizin ilgi çekici olması tıklanma oranlarınızı arttıracaktır. Reklam metinlerini oluştururken dikkat etmeniz gereken birçok kriter bulunuyor, kısaca özetlemek gerekirse;

Anahtar Kelimelerinizi Kullanın: Reklamlar metinlerinde; tetiklendikleri anahtar kelimelerin yer alması hem sistem hem de kullanıcı tarafından olumlu karşılanacaktır. Yalnız bu durumun abartılması tam tersine negatif etki oluşturacaktır.

Test Edin: Reklamlarınızı belirli aralıklarla test ederek, yeni alternatifler ekleyerek kampanya performansınızı arttırabilirsiniz.

Klişe ve Sıkıcı Anlatımlardan Kaçının: Reklam metinleri doğası gereği ilgi çekici, merak uyandırıcı olmalıdır. Çok sade metinler tıklanma oranınızı düşürecektir.

Bunun tam tersi de geçerlidir. Aşırı abartılı ifadeler kullanıcılarınıza itici gelecektir.

Size Ayrılan Kısmı Tamamen Kullanın: Size alan metni tamamen kullanmanız reklam metninizin sonuçlar arasında daha dikkat çekici olmasına katkı sağlayacaktır.

Mobil Cihazlara Uygun Metinler Oluşturun

Mobil cihazlara uyumluluk artık dijital dünyanın olmazsa olmazı olarak kabul ediliyor. Özellikle küçük ekrana sahip mobil cihazlarda reklam metninizin tamamı görünmeyebilir. Bu durumda mobil cihazlar için daha kısa reklam metinleri oluşturmak fayda sağlayacaktır.

Arama Ağının Farklı Özelliklerinden Faydalanın

Duyarlı arama ağı, dinamik arama ağı gibi reklam türlerini veya sadece telefon araması üreten reklamları hesap stratejinize uygun olduğu takdirde kullanarak daha iyi performans elde edebilirsiniz.

Duyarlı arama ağı reklamları; belirlediğiniz başlık ve içerikleri makine öğrenimi teknolojisinden faydalanarak çeşitli kombinasyonlarda test ediyor ve en ideal reklam metnini oluşturmayı hedefliyor.

Dinamik arama ağı reklamları ise özellikle çok sayıda ürünü bulunan e-ticaret sitelerinde büyük avantaj sağlıyor. Her ürün için tek tek reklam metni oluşturmanın oldukça zor olduğu bu gibi web sitelerinde dinamik arama ağı reklamları tercih edilerek (sitedeki bilgilerden faydalanılarak) otomatik reklamlar oluşturulmaktadır.

Sadece telefon araması üreten reklamlar ise önceliği telefonla araması olan işletmelere kolaylık sağlıyor.

Reklam Uzantılarınızdan Faydalanın

Reklam uzantılarını verimli şekilde kullanmak hem tıklama oranınızı hem de reklam performansınızı arttırabilir. Reklam uzantılarının tümünü kullanmak zorunda değilsiniz. Sektörünüze ve hesap stratejinize uygun reklam uzantılarından faydalanabilirsiniz. Reklam uzantılarınızın performansını belirli aralıklarla kontrol ederek optimizasyonlar yapabilirsiniz.

Tüm Anahtar Kelimeler İçin Aynı Teklifi Belirlemeyin

Anahtar kelimelerin size getirileri farklı olacaktır. Anahtar kelime bazlı olarak dönüşümleri incelediğinizde bunu göreceksiniz. Anahtar kelimelerin size getirisi farklı olduğu için anahtar kelimeler için yaptığınız harcamaları da buna göre belirleyebilirsiniz. Bu konuda; hesap stratejiniz doğrultusunda akıllı teklif stratejilerini de kullanabilirsiniz. Akıllı teklif stratejileri teklif optimizasyonunu makine öğrenimi teknolojisi ile otomatik olarak gerçekleştirmekte; birçok sektörde başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Testler yaparak akıllı stratejileri kullanmaya başlayabilirsiniz.

Açılış Sayfalarınızı (Landing Page) Optimize Edin

Oluşturduğunuz reklamlar kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmesini sağlayacaktır fakat reklamın satış ile sonuçlanabilmesi için web sitesinin de ikna edici olmasıdır. Bunun yanı sıra sitenin kullanıcı dostu olması, hızlı açılması, yeterli ürün bilgisinin bulunması gibi detaylar da söz konusudur. Açılış sayfalarınızı optimize etmek reklam kampanyalarınızın performansına önemli katkı sağlayacaktır.

“Arama Ağı Gösterim Payı”nı Kontrol Edin

Arama ağı gösterim payı metriği reklamınızın gösterim payı ve konumu hakkında bilgi vermektedir. Arama ağı gösterim payınız veya arama ağı en iyi gösterim payınız çok düşükse reklamlarınız yeterince gösterim almıyor veya iyi konumlarda yer almıyor denebilir. Bu durumda reklamlarınızın gerçek potansiyelini görmeniz de güçleşecektir. “Hedef gösterim payı” için teklif vermek bu konuda size yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra reklamlardan iyi verim elde edebilmek için her zaman en üst sırada yer almanın şart olmadığını unutmayın. En çok verim aldığınız konumu test ederek bulabilirsiniz.

Kalite Puanınızı Optimize Edin

Kalite puanınızı optimize etmek reklam maliyetlerinizi azaltacaktır. Kalite puanı bileşenlerini incelemek yapmanız gereken çalışmalar konusunda da size

yardımcı olacaktır. Örneğin açılış sayfası deneyimi (landing page) ortalamanın altında ise bu sayfaları optimize etmeniz, düzenlemeniz gerekebilir. Açılış sayfalarını daha iyi hale getirmek için anahtar kelimelerinizi açılış sayfasında aşırı yoğunlukla kullanmaktan kaçının. Açılış sayfası optimizasyonunda anahtar kelimelerin sayfada olağan miktarda bulunmasının yanı sıra; tasarım, reklam metni ile uyumluluk, hız gibi kriterler de önemlidir

Son Bir Adım Kaldı!

Formu göndermeden önce aşağıdaki kutucuğu işaretleyip Onayla düğmesine tıklar mısınız? Böylece sizin bir bot olmadığınızı anlayabiliriz. Teşekkürler.