Blog

SEO Mu Google Ads Mi?

SEO Mu Google Ads Mi?

Dijital pazarlama dünyasında SEO’ya mı yoksa reklamlara (Google Ads) önem verilmesi gerektiği sıkça tartışılır. Her iki seçeneğin de çeşitli avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Doğru bir dijital pazarlama stratejisi izleyerek her iki alandan da iyi verim elde edebilmek mümkündür.

SEO ve Google Ads Neden Karşılaştırılıyor?

SEO ve Google Ads arasındaki temel farkları zaman ve para olarak özetleyebiliriz. SEO’da üst sıralara çıkmak için ödeme yapmanız gerekmez. Google Ads ise ücretlidir. Google Ads zaman bakımından önemli avantaj sağlar. Reklamınız onaylanırsa ve bütçeniz varsa aynı gün içinde (istisnalar dışında) istediğiniz arama sonuçlarında üst sıralarda yer alabilirsiniz.

SEO’nun ücretsiz olması ise teorik olarak doğrudur. Çünkü başarılı bir SEO stratejisi belirlemek ve uygulamak mesainizi alacaktır. Bunun yanı sıra çok fazla rekabetin olduğu bir sektörde yer alıyorsanız ücretli SEO araçlarından faydalanmanız gerekebilir. Eğer temel düzeyde ihtiyacınız var ise ücretsiz araçlarla da başarı sağlayabilirsiniz.

Hem SEO hem de Google Ads Optimizasyonlarına Katkı Sağlayan Çalışmalar Nelerdir?

Uygulanacak bazı optimizasyon çalışmaları hem SEO hem de Google Ads performansını arttırmaya katkı sağlayabilir.

Bu optimizasyon maddeleri şu şekilde özetlenebilir;

Hız Optimizasyonları

SEO’da iyi sıralamalar elde edebilmek için web sitenizin hızlı olması çok önemli. Google Ads’te de sitenizin hızlı olması iyi dönüşüm alabilmeniz için son derece önemlidir.

Güven Sağlayıcı Unsurlar

SEO’da yükselebilmek için web sitesinin hem kullanıcılar hem de arama motorları tarafından güvenilir bulunması gereklidir. Google Ads’te ise kullanıcıların dönüşüm sağlayabilmeleri için öncelikle web sitesine güvenmeleri gerekmektedir.

Güven sağlayan unsurları kısaca özetlememiz gerekirse;

· SSL sertifikası

· Sitenin sahip olduğu sertifikalar

· İletişim bilgilerinin bulunması

· Kullanıcı yorumları

· Tasarım

· Satış sözleşmesi, gizlilik politikası, ön bilgilendirme formu, iade koşulları gibi sayfaların bulunması

Mobil Uyumluluk

Mobil uyumluluk hem SEO hem de Google Ads performansı açısından son derece önemli. Mobil cihazlarda sitenin sorunlu açılması SEO performansını olumsuz etkileyecektir. Google Ads’te ise mobil cihazlardan gelen kullanıcılar dönüşüm sağlamadan siteyi terk edeceklerdir. Bu da bütçenin verimsiz harcanması anlamına gelir.

Kullanıcı Odaklı Olmak

SEO’da yükselmeye çalıştığınız anahtar kelime veya Google Ads’te teklif verdiğiniz anahtar kelime kullanıcıların karşılaştığı sayfa ile uyumlu olmalıdır. Kullandığınız içerikler, görseller, sitenizin düzeni bunda son derece etkilidir. Eğer kullanıcı aradığını bulamaz ise her iki alanda da başarı sağlamak güçleşecektir.

SEO ve Google Ads’in Benzer Noktaları Nelerdir?

SEO ve Google Ads’in benzerlik gösterdiği birçok nokta var.

Her ikisinde de;

· Arama ağındaki sonuç sayfası hedeflenmektedir. (Google Ads arama ağı kampanyaları için geçerlidir. Google Ads’te anahtar kelimeler olmadan da hedefleme yapabileceğiniz kampanya seçenekleri mevcuttur.)

· Sürekli optimizasyon yapmak gereklidir.

· Sektöre göre değişkenlik gösterse de çoğunlukla rekabet söz konusudur.

· Sektörlere göre uygulanacak yöntemler değişebilmektedir.

· Başarıya ulaşıldığında marka bilinirliği, trafik ve dönüşüm elde edilmektedir.

· Site içi performans, başarıya ulaşmada önem taşır.

· Algoritmalar, kurallar değişmektedir.

· Arama sonuçlarında görünen site başlığı ve açıklamasının ilgi çekici olması önemlidir.

· Ölçülebilir sonuçlar elde edersiniz.

SEO ve Google Ads’in Farklılık Gösterdiği Noktalar Nelerdir?

SEO ve Google Ads’in birbirinden ayrıldığı noktalar da bulunmaktadır.

Süre

Google Ads’te (reklamların onaylanmasına bağlı olarak) 1 gün içinde trafik çekmek mümkündür. SEO’da ise rekabete bağlı olarak iyi trafik elde etmek ayları bulabilir.

Ücret

Harcadığınız efor ve çabayı saymazsak yani teorik olarak SEO ücretsizdir. Bununla birlikte tercih edilebilecek birçok ücretli ve ücretsiz SEO aracı bulunmaktadır. Ücretli araçları tercih ettiğiniz oranda maliyetiniz olacaktır. Google Ads’te ise doğrudan ödeme yapmanız gerekmektedir.

Rekabet

Google Ads’te rekabet unsurları kalite puanı, teklif gibi kriterlere bağlıdır. SEO’da ise sıralama; arama motorlarının algoritması ile belirlenmektedir. Bu konuda çokça kaynak bulunsa da; yapılabilecek optimizasyonlardan bazıları arama motorlarının bizzat kendisi tarafından onaylansa da; bir web sitesinin diğerinden neden üst sırada yer aldığının kesin, net bir cevabı yoktur. Elbette tahmin yürütmek mümkündür.

Kapsam

Google Ads ile anahtar kelime bazlı reklamlar dışında dilerseniz Google Görüntülü Reklam Ağında görüntülü veya video reklamlar oluşturabilir, yeniden pazarlama yapabilirsiniz. Google Ads Alışveriş kampanyaları ile arama sonuçlarında ürününüzün fotoğraf ve fiyat bilgisi de yer alacak şekilde paylaşabilirsiniz. SEO ile ise yalnızca arama sonuçlarında yükselmek mümkündür. Bunun yanı sıra yerel aramalarda harita sonuçlarında da görünüm kazanılabilir.

Kalıcılık

Google Ads çalışmalarını bıraktığınız andan itibaren doğal olarak reklam sonuçları arasında yer almazsınız. Kısa bir süre önce reklamlar aracılığı ile sitenizi ziyaret eden kullanıcılar karar verme aşamasında olabilirler ve sitenizi organik sonuçlardan bularak alışverişi tamamlayabilirler. Yani reklamları durdursanız da kısa bir süre daha (tüketicinin karar verme süresine bağlı olarak) dönüşüm gözlemleyebilirsiniz.

SEO’da ise iyi sıralamalar elde ettikten sonra çalışmayı bırakırsanız sıralamalarınızda düşüşler yaşayabilirsiniz fakat bu (rakipleriniz birden çok yoğun çalışmaya başlamaz ise) çok ani olmaz. Bununla birlikte algoritma değişiklerinde de sıralamalarda dalgalanmalar yaşayabilirsiniz.

SEO mu Google Ads mi Tercih Edilmeli?

Çoğu sektör ve web sayfası için bu iki dijital pazarlama kanalının birlikte kullanımı verimli olacaktır. Google Ads ile hızlı sonuçlar elde edilirken SEO ile de uzun vadede daha fazla organik ziyaretçi edinmek faydalı olacaktır.

SEO ve Google Ads optimizasyonları için yapılacak çalışmaların birçoğu benzerlik göstermektedir bu da aslında her iki alanda da çaba sarf etmeyi kolaylaştırmaktadır.

SEO ve Google Ads’te başarı sağlamanın bir diğer avantajı da sitenin arama sonuçlarının hem organik hem de ücretli kısmında yer almasıdır. Bu durum web sayfasının ilgili arama teriminden tıklama alma olasılığını oldukça arttıracaktır.

SEO ve Google Ads Başarısı Nasıl Ölçülmeli?

SEO mu yoksa Google Ads için mi daha çok efor ve bütçe harcanmasının gerekli olduğunu belirleyecek önemli kriterlerden biri de bu kanallardan elde edilen dönüştür.

Her iki kanalın da getirdiği trafiği, dönüşümleri ve dönüşüm değerlerini inceleyerek karar verebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise bu 2 kanalın birbirine katkı sağladığıdır. Örneğin; bir kelimeden organik olarak iyi trafik elde ettiğinizi varsayalım. Fakat ürününüzün fiyatı biraz yüksek ve kullanıcılar biraz daha araştırma yapmak istiyorlar. Google Ads’te ise yeniden pazarlama yaptığınızı varsayalım. Kullanıcılar karar verme aşamasında yeniden pazarlama banner’ına tıklayıp satın alma işlemini gerçekleştirebilirler.

Burada dönüşüm Google Ads’ten gelmiştir fakat organiğin de bunda payı çok büyüktür. Öte yandan; eğer yeniden pazarlama yapılmasaydı kullanıcı muhtemelen sitenizdeki ürünü unutacaktı.

Bu nedenlerden dolayı bu 2 kanalın birbirine olan katkılarını; kullanıcılarınızın dönüşümüdeki paylarını objektif şekilde incelemelisiniz.

Sonuç Olarak

Hem Google Ads hem de SEO oldukça verimli sonuçlar sunan 2 dijital pazarlama olarak kendilerine yer bulmaktadır. Her 2 kanal için de doğru çalışmalar yapıldığında iyi dönüşler elde edilecektir.

Son Bir Adım Kaldı!

Formu göndermeden önce aşağıdaki kutucuğu işaretleyip Onayla düğmesine tıklar mısınız? Böylece sizin bir bot olmadığınızı anlayabiliriz. Teşekkürler.